Slovenské sekty

Vinotéka 6/2018

Víno Matyšák - sekt brut

nalepka-sampionVíno Matyšák
sekt brut - Rulandské biele, Chardonnay, Rulandské modré
MVO
13,0% alkoholu

Sýtejšia žltá farba má zelené odlesky. V nazretej vôni sa o slovo hlási výrazná korenistosť v podobe nového a bieleho korenia. Pripája sa aj chlebovinka, náznak marcipánu, či príjemné tóny zeleného jablka. V nazretej chuti zaujme dlhé perlenie podporené hroznovou arómou, čerešňovou kôstkou a na konci herbalitou a stopou petrolejového štichu. Krásny predstaviteľ francúzskeho typu sektu.
87,71 bodov

Víno Nitra - sekt Pálffy Víno Nitra
Sekt Pálffy V.O., brut - Chardonnay, Rulandské biele
JVO, Šamorínsky VR, obec Hubice
13,0 % alkoholu

Sýta zlatožltá farba má zaujímavý zelenkavý odlesk. Čistá vôňa je jemná a prezentuje sa nazretým prejavom. Dominujú v nej tóny včelieho plástu, biskvit, ale aj oriešky, figy, či príjemné lyzátové tóny a hroznový olej. Chuť je stredne plná, krásne vyzretá, ale hlavne nadmieru harmonická so stredne intenzívnym perlením. Dokonale vystihuje nemecký typ šumivého vína.
87,71 bodov
Chateau Topoľčianky - Dry Château Topoľčianky
Dry - Chardonnay, Rulandské modré
NVO
12,5% alkoholu

Farba má zeleno-žltý odtieň. Vôňa má veľmi elegantný prejav. Tóny vlašských orechov zapadajú do kompozície vína a pekne ich dopĺňa aróma marhúľ, lieskovcov, ale aj dotyk perníku, limetky či agátových kvetov. Príjemne pôsobí aj jemný lyzátový závan. Väčšina zo spomínaných aróm sa objavuje aj v chuti, ktorá je guľatá, ale zároveň šťavnatá s dlhou mandľovou dochuťou.
87,71 bodov
Hubert J.E. - Johann E. Hubert, Extra Dry

Hubert J.E.
Johann E. Hubert, Extra Dry

12,5% alkoholu

Krásne sýte zlatisté tóny vo farbe predpovedajú jeho vysokú nazretosť. Okrem toho zaujme v pohári aj jemné vytrvalé perlenie s drobnými bublinkami, ktoré zanechávajú v ústach príjemne rezavý a dostatočne intenzívny dojem. Aromatika je vysoko nazretá, prezentovaná tónmi včelieho vosku, medu, propolisu, maslových sušienok a piškótového cesta. Aj chuť má vysoký stupeň nazretosti a krásne kopíruje aromatický prejav vína. Detekovať možno tóny včelích plástov, propolisu a teplého biskvitového cesta. Toto víno ukážkovo reprezentuje francúzsky štýl sektov s bohatými autolyzátovými tónmi vo vôni i v chuti.

87,70 bodov

Chateau Topoľčianky - Dry rosé Château Topoľčianky
Dry-rosé - Rulandské modré
JVO
12,0% alkoholu

Farba má ružovolososový odtieň. V čistej a komplexnej vôni sa objavujú tóny čerešňovej kôstky, sladkých mandlí či jahodového džemu. V ovocnej a dobre štruktúrovanej chuti zaujmú tóny drobného červeného ovocia. Kyselina si pekne rozumie s prejavom zvyškového cukru a príjemným horkomandľovým záverom. Intenzívnejšie perlenie uzatvára príjemný dojem z tohto moku.
87,57 bodov
Pivnica Radošina - Brut cuvée, brut Pivnica Radošina
Brut cuvée, brut - Rulandské biele, Veltlínske zelené
MVO, Radošínsky VR, obec Radošina
12,5 % alkoholu

Farba má sýtejší slamovožltý odtieň. Vôňa pôsobí vyzretým dojmom a prezentuje sa v tónoch anízu, feniklu, biskvitu, ale aj lúčnych kvetov a rafinovanej drevitej linky. V chuti poteší jemné perlenie, ktoré dotvára celkovú, veľmi pekne vyváženú harmóniu.
87,28 bodov