Slovenské sekty

Vinotéka 6/2018

Víno Matyšák - sekt brut

nalepka-sampionVíno Matyšák
sekt brut - Rulandské biele, Chardonnay, Rulandské modré
MVO
13,0% alkoholu

Sýtejšia žltá farba má zelené odlesky. V nazretej vôni sa o slovo hlási výrazná korenistosť v podobe nového a bieleho korenia. Pripája sa aj chlebovinka, náznak marcipánu, či príjemné tóny zeleného jablka. V nazretej chuti zaujme dlhé perlenie podporené hroznovou arómou, čerešňovou kôstkou a na konci herbalitou a stopou petrolejového štichu. Krásny predstaviteľ francúzskeho typu sektu.
87,71 bodov

Víno Nitra - sekt Pálffy Víno Nitra
Sekt Pálffy V.O., brut - Chardonnay, Rulandské biele
JVO, Šamorínsky VR, obec Hubice
13,0 % alkoholu

Sýta zlatožltá farba má zaujímavý zelenkavý odlesk. Čistá vôňa je jemná a prezentuje sa nazretým prejavom. Dominujú v nej tóny včelieho plástu, biskvit, ale aj oriešky, figy, či príjemné lyzátové tóny a hroznový olej. Chuť je stredne plná, krásne vyzretá, ale hlavne nadmieru harmonická so stredne intenzívnym perlením. Dokonale vystihuje nemecký typ šumivého vína.
87,71 bodov
Chateau Topoľčianky - Dry Château Topoľčianky
Dry - Chardonnay, Rulandské modré
NVO
12,5% alkoholu

Farba má zeleno-žltý odtieň. Vôňa má veľmi elegantný prejav. Tóny vlašských orechov zapadajú do kompozície vína a pekne ich dopĺňa aróma marhúľ, lieskovcov, ale aj dotyk perníku, limetky či agátových kvetov. Príjemne pôsobí aj jemný lyzátový závan. Väčšina zo spomínaných aróm sa objavuje aj v chuti, ktorá je guľatá, ale zároveň šťavnatá s dlhou mandľovou dochuťou.
87,71 bodov
Hubert J.E. - Johann E. Hubert, Extra Dry

Hubert J.E.
Johann E. Hubert, Extra Dry

12,5% alkoholu

Krásne sýte zlatisté tóny vo farbe predpovedajú jeho vysokú nazretosť. Okrem toho zaujme v pohári aj jemné vytrvalé perlenie s drobnými bublinkami, ktoré zanechávajú v ústach príjemne rezavý a dostatočne intenzívny dojem. Aromatika je vysoko nazretá, prezentovaná tónmi včelieho vosku, medu, propolisu, maslových sušienok a piškótového cesta. Aj chuť má vysoký stupeň nazretosti a krásne kopíruje aromatický prejav vína. Detekovať možno tóny včelích plástov, propolisu a teplého biskvitového cesta. Toto víno ukážkovo reprezentuje francúzsky štýl sektov s bohatými autolyzátovými tónmi vo vôni i v chuti.

87,70 bodov

Chateau Topoľčianky - Dry rosé Château Topoľčianky
Dry-rosé - Rulandské modré
JVO
12,0% alkoholu

Farba má ružovolososový odtieň. V čistej a komplexnej vôni sa objavujú tóny čerešňovej kôstky, sladkých mandlí či jahodového džemu. V ovocnej a dobre štruktúrovanej chuti zaujmú tóny drobného červeného ovocia. Kyselina si pekne rozumie s prejavom zvyškového cukru a príjemným horkomandľovým záverom. Intenzívnejšie perlenie uzatvára príjemný dojem z tohto moku.
87,57 bodov
Pivnica Radošina - Brut cuvée, brut Pivnica Radošina
Brut cuvée, brut - Rulandské biele, Veltlínske zelené
MVO, Radošínsky VR, obec Radošina
12,5 % alkoholu

Farba má sýtejší slamovožltý odtieň. Vôňa pôsobí vyzretým dojmom a prezentuje sa v tónoch anízu, feniklu, biskvitu, ale aj lúčnych kvetov a rafinovanej drevitej linky. V chuti poteší jemné perlenie, ktoré dotvára celkovú, veľmi pekne vyváženú harmóniu.
87,28 bodov

Ružové vína, 3/2018

Vinotéka 3/2018

SUCHÉ

Vinárstvo Berta, cs 2017, suché

nalepka-sampionVinárstvo Berta
Cabernet Sauvignon 2017 suché, akostné
JVO
12,5% alkoholu

Farba má pekný bledoružový odtieň s jemným tehlovým okrajom. Vo vôni zaujme čistota a vysoká ovocnosť v podobe ríbezlí, egreša, ale možno postrehnúť aj závan kvitnúcej ruže. Chuť zaujme svojou sviežosťou a harmóniou. Expresívna ovocnosť z vône sa objavuje aj v chuti. Celkový dojem dotvára aj veľmi príjemný dotyk čiernej ríbezle.
87,20 bodov

Vinárstvo Vršek, cs 2017, suché Vinárstvo Vršek
Cabernet Sauvignon 2017 suché, akostné
JVO, Hurbanovský VR, obec Bátorové Kosihy
12,5 % alkoholu

Farba sa prezentuje v oranžovo-tehlových tónoch. Vôňa je príjemne expresívna, púta pozornosť arómou čiernej ríbezle, maliny, ale aj černice a jemného smotanového pohladenia. Chuť zaujme svojou dlhou dochuťou a harmóniou medzi cukrom a kyselinou.
86,80 bodov

 

POLOSUCHÉ

Vinárstvo Chudý, cs 2017, polosuché

nalepka-sampionVinárstvo Chudý
Cabernet Sauvignon 2017 polosuché, neskorý zber
MBO, Šintavský VR, obec Vinohrady nad Váhom
12,5% alkoholu

Farba má krásny tmavoružový odtieň. Vôňa pôsobí sladkastým dojmom, nezaprie sa v nej intenzívny prejav drobného bobuľového ovocia, najmä čiernych ríbezlí. Chuť, napriek vyššiemu zvyškovému cukru, pôsobí sviežo. Okrem zaujímavej medovosti poteší aj tón ananásu, figy, ale aj datlí.
89,60 bodov

Velkeer, Tri ruže 2017, polosuché Velkeer
Tri ruže 2017, polosuché, akostné
NVO, Žitavský VR , obec Veľký Kýr
12,0 % alkoholu

Farba má príťažlivý ružový odtieň. V čistej vôni sa prezentujú arómy čiernej ríbezle, ale aj moruše či slivky. V chuti sa výnimočne totožne objavujú skoro všetky asociácie z vône. Zvyškový cukor dotvára príjemnú šťavnatosť.
86,80 bodov

 

POLOSLADKÉ A SLADKÉ

Château Topoľčianky, fm 2015, sladké, slamové

nalepka-sampionChâteau Topoľčianky
Frankovka modrá 2015 sladké, slamové víno
NVO, Zlatomoravský VR, obec Topoľčianky
10,0% alkoholu

Koňaková farba má elegantný tehlovočervený odtieň. Vôňa je veľmi koncentrovaná, ale hlavne absolútne čistá, čo sa pri takomto type vína dosahuje naozaj ťažko. Je v nej cítiť úplne jasne medovosť, ktorú sprevádzajú tóny sušenej figy a ďatle. V chuti dominuje kandizované ovocie a opäť figy, ďatle, ale aj hrozienkovosť a vo veľmi dlhej dochuti aj príjemný karamelový tón.
90,20 bodov

Vinárstvo Sadloň, cs 2017, sladké Vinárstvo Sadloň
Cabernet Sauvignon 2017 sladké, akostné
10,5 % alkoholu
Jemná lososová farba má bledoružový odlesk. Vo vôni sa okrem intenzívnej arómy ríbezlí a egrešu objavuje aj jasná citrusová linka v podobe limetky a pomaranču. V chuti zaujme jej veľmi príjemná šťavnatosť, ale hlavne arómy kopírujúce vôňu.
88,20 bodov

Sauvignon

Vinotéka 1/2018

Sauvignon 2015, Roman Janousek

nalepka-sampionRoman Janoušek
suché, 2015
MVO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
13,5% alkoholu

Farba má sýty žltozlatistý odtieň. Vôňa pôsobí pokojným dojmom, ktorý umocňuje príjemný tón lanolínu, sušených byliniek, dotyk vanilky a sušených hrozienok. Upokojujúci vnem z vône sa prenáša aj do chuti. Tá pôsobí guľatým dojmom,  odznieva v tónoch perníkového korenia a medovosti. Naozaj zaujímavý, už vyzretý predstaviteľ tejto odrody.
88,83 bodov

Sauvignon 2015, Vinárstvo Vinhor Vinárstvo Vinhor
polosladké, 2015
MVO, Doľanský VR, obec Doľany
12,5 % alkoholu

Farba má krásny zlatisto-jantárový odlesk. Vo vôni dominujú ušľachtilé tóny botrytídy, podporené arómou pomarančovej šťavy, žltého melónu, marhule, dule, ale objavuje sa aj závan drveného koriandru. V chuti sa o slovo hlásia najmä tóny sušeného ovocia v podobe hrozienok a hrušky. Prítomné kyseliny príjemne osviežujú víno. V dochuti zase poteší intenzívny korenisto-medový tón.
88,50 bodov
Sauvignon 2016, Zámocké vinárstvo Zámocké vinárstvo
suché 2016
JVO, Strekovský VR, obec Dubník
12,5% alkoholu

Zlatistá farba má žlto-zelený odlesk. Vo viacvrstvovej vôni sa objavujú tóny broskyne, bazy, ale aj herbálnosť v podobe krušpánu, žeruchy či kosatca a jemný závan zeleného korenia. Štruktúrovaná chuť je postavená na šťavnatých kyselinách, ktoré striedajú tóny broskyne s náznakom medu. Zaujme aj bylinno-zemitá dochuť.
87,00 bodov
Sauvignon 2017, Chateau Modra

Chateau Modra
suché 2017

JVO
12,0% alkoholu

Farba má zlatozelený odtieň. Intenzívna vôňa sa prezentuje v tónoch čiernej ríbezle, broskyne, ale aj karamboly. V stredne plnej chuti zaujme jej šťavnatosť, vyváženosť a príjemná dochuť.


86,83 bodov

Sauvignon 2017, Zámocké vinárstvo Zámocké vinárstvo
suché 2017
JVO, Strekovský VR, obec Dubník
12,5% alkoholu

Farba má príjemný zelenkastý odtieň. Po krátkom odvetraní sa vo vôni objavujú tóny žihľavy, ale aj medovosť a krémovosť, podporená náznakom orgovánu. Trochu vyššia kyselina v chuti pôsobí osviežujúco a šteklivo mlado.
86,67 bodov
Sauvignon 2016, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
suché 2016
JVO, Hurbanovský VR, obec Marcelová
12,5 % alkoholu

Farba má jemný zlatistý dotieň. V ovocnej a veľmi ľúbivej vôni sa do popredia dostávajú tóny žltého melónu, broskyne a bazy. Príjemne štruktúrovaná chuť zaujme štebotavou kyselinou, ktorá jej svedčí. Poteší aj ovocno-žihľavová dochuť.
86,16 bodov

Dunaj

Vinotéka 2/2018

Dunaj bobuľový výber 2015, Velkeer

nalepka-sampionVelkeer
bobuľový výber, 2015
JVO, Palárikovský VR, obec Tvrdošovce
14,5% alkoholu

Farba má sýty rubínovočervený odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa o slovo hlásia najskôr čokoládovo-kávové tóny, k nim sa postupne pridáva aj aróma slivkového lekváru, vanilkového lusku, ale aj ovocná zložka v podobe čiernej ríbezle, ostružiny, višne a moruše. Chuť pôsobí veľmi harmonickým dojmom. Je guľatá a vysoký extrakt nemožno nepostrehnúť. Excelentnú tanínovú štruktúru dopĺňa veľmi príjemná sladkastá dochuť.
90,00 bodov

Dunaj, bobuľový výber 2012, Dubovský & Grančič Dubovský & Grančič
bobuľový výber, 2012
JVO, Strekovský VR, obec Svodín
15,5 % alkoholu

Sýta rubínová farba má pekný fialkový odlesk. Po krátkom odvetraní sa vôňa prezentuje v tónoch cassisu, čierneho korenia, čokolády, ale nechýba ani ovocná zložka v podobe čiernej ríbezle a ostružiny. Chuť je nádherne vyzretá. Dominuje v nej aróma kávových zŕn, čierne ríbezle, ale aj rafinovaný prejav čierneho korenia. Alkohol o sebe dáva vedieť, ale nijako neprekáža, skôr naopak. Toto víno je na vrchole a veľmi typicky odzrkadľuje charakter tejto odrody.
88,43 bodov
Dunaj, výber z hrozna 2016, Triticum Vinárstvo Triticum
výber z hrozna, 2016
NVO, Vrábelský VR, obec Vráble
14,5% alkoholu

Farba má tmavočervený odtieň. V intenzívnej vôni dominuje aróma slivkového lekváru, ku ktorej sa pridáva tón horkej čokolády. V pekne vyzretej chuti zaujme nielen hladká a pekne zapracovaná kyselina, ale aj tón kvalitnej horkej čokolády, černíc, čiernych ríbezlí a v lekvárovej dochuti aj mäkkosť tanínov.
88,43 bodov
Dunaj, bobuľový výber 2016, Korbaš

Korbaš – rodinné vinárstvo
bobuľový výber, 2016

JVO, Strekovský VR, obec Jasová
14,0% alkoholu

Farba má intenzívny tmavočervený odtieň. V teplo evokujúcej vôni sa prejavuje príjemná ovocná vôňa drobného čierneho bobuľového ovocia, ale aj závan vanilky a dreveného suda. Guľatá vyzretá vôňa s elegantným kávovým tónom je odmenou za veľmi dobrú prácu so sudom.

87,86 bodov

Dunaj, akostné 2015, Víno Nichta Víno Nichta
akostné 2015
NVO, Tekovský VR, obec Čajkov
14,0% alkoholu

Atramentovočervená farba má fialkastý odtieň. Vôňa sa po krátkom odvetraní otvára v tónoch ostružiny, červenej ríbezle, višne, slivky, ale aj jemného zadymenia. Kyselinka vytvára v chuti príjemnú šťavnatosť. Trochu vyšší alkohol neprekáža a pekne si rozumie s tanínovou textúrou.
87,43 bodov
Dunaj, akostné 2015, Repa Winery Repa Winery
akostné 2015
NVO, Tekovský VR, obec Čajkov
13,5 % alkoholu

Farba má sýty tmavočervený odtieň. Vôňa sa prezentuje hlavne v ovocných tónoch ostružín, černíc, k nim sa pripája aj zaujímavý minerálny tón a empyreumatiká zo suda. V chuti zaujme príjemný prejav kyseliny, ktorá pôsobí elegantne a šťavnato. Bez povšimnutia nemožno nechať ani veľmi dlhú dochuť a tanínovú štruktúru, ktorá má najlepšie časy ešte iba pred sebou. Toto víno má potenciál vyzrievania ešte na niekoľko rokov až dekád.
87,29 bodov

Devín a Pálava

Vinotéka 4/2017

Devín 2015, Sommelier select

nalepka-sampionSommelier Select
Devín 2015, akostné polosladké
JVO
12,5% alkoholu

Farba má sýty zlatistý odtieň. Z komplexnej vôni sa pomaly vynárajú ovocné arómy v podobe limetky a sušenej hrušky, ale aj lupene ruže a medový plást. Dobre vybalancovaná čistá chuť má mohutný nástup a prezentuje sa v elegantnom, medovo-ovocnom šate. V podobnom duchu odznieva aj rafinovaná dochuť.
88,66 bodov

Devín 2015, Rariga Winery Rariga Winery
Devín 2015, slamové sladké
MVO, Šintavský VR, obec Vinohrady nad Váhom
11,0 % alkoholu

Farba má medovo-zlatistý odtieň. V stredne intenzívnej a čistej vôni sa do popredia dostávajú najmä tóny sušeného, ale aj kandizovaného ovocia, medu či hroznového koncentrátu. Chuť je plná a výrazná. Okrem perfektne zapracovanej kyseliny, ktorá ukážkovo harmonizuje zvyškový cukor, zaujme aj obrovská perspektíva vyzrievania vo fľaši.
88,33 bodov
Devín 2016, Vinhor Vinhor
Devín 2016, bobuľový výber sladké
MVO, Doľanský VR, obec Doľany
8,0% alkoholu

Medovo-žltá farba má hnedastý odlesk. Vôňa pôsobí už vyzretým dojmom a prezentuje sa v tónoch prezretej marhule, medového plástu, sušeného ovocia, hrozienok či vlašského orecha, ale poteší aj jej ovocná zložka v podobe arómy jablka a hrušky. Napriek vysokému zvyškovému cukru pôsobí chuť vďaka šťavnatým kyselinám príjemne harmonicky a nesie sa v ovocno-medových tónoch, z ktorých najviac vytŕčajú sladké hrozienka a sušená marhuľa.
88,16 bodov
Pálava 2016, Golguz

nalepka-sampionGolguz
Pálava 2016, neskorý zber polosuché
MVO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
13,0% alkoholu

Farba je sýtejšia, žltá so zelenými odtieňmi. Arómy sú výrazné, v znamení lúčnych bylín a žltého ovocia, hlavne jablka a dule. Chuť je neodolateľne citrusovo šťavnatá. Nezvykle dlhá a výrazná dochuť vám na dlhé sekundy zaplní ústa ovocnosťou.


87,16 bodov

Pálava 2016, Pavelka a syn Pavelka a syn
Pálava 2016, výber z hrozna, polosuché
MVO, Pezinský VR, Obec Pezinok
12,5% alkoholu

Farba má jemný žltý odlesk. Vôňa sa otvára v ovocno-medových tónoch, z ktorých sa do popredia dostávajú najmä limetky, prezreté mango, ale aj žltý melón. Chuť pôsobí vyváženým dojmom, na čom má podiel aj vkusne zladená kyselina s cukrom, ale aj ovocné tóny v podobe mandarinky a limetky, či príjemný čajový tón v závere.
87,00 bodov
Pálava 2016, Víno Matyšák Víno Matyšák
Pálava 2016, výber z hrozna polosladké
MVO, Pezinský VR, obec Viničné
11,0 % alkoholu

Farba má svieži zeleno-žltý odtieň. Vôňa sa otvára v tónoch sušeného tropického ovocia, ale aj medového plástu a pozornosť púta aj svojou čistotou. V intenzívnej chuti, ktorá vo veľkej miere kopíruje aromatický profil, poteší dobre zapracovaná kyselina, ktorá elegantne dopĺňa medovú sladkosť.
86,66 bodov