Vo vinárstve Víno Mahid predstavili nový produkt

MahidLeto je v plnom prúde a novinka z vinárstva Víno Mahid padne určite vhod. Je ním sýtené víno v dvoch prevedeniach.
Prvým z nich je Chardonnay z ročníka 2017. Na rozdiel od tichého zástupcu tejto odrody, vo vinárstve Víno Mahid uviedli sýteného nástupcu na trh v polosuchom prevedení. Cukor sa do tohto vína nepridával, ale hlavný technológ Roman Kühtreiber mal predstavu o takomto štýle vína už pri spracovaní a cielene zastavil fermentáciu skôr. Oplýva preto zaujímavým biskvitovým tónom a v chuti pôsobí plno a harmonicky.

Druhým zo série je polosladký ružový Cabernet Sauvignon, ktorý má viac ako dvadsať gramov zvyškového cukru. Vďaka jemnému perleniu však vôbec nepôsobí až tak sladko, ale veľmi príjemne a osviežujúco. Aj v tomto prípade je zvyškový cukor prirodzený. Po naliatí púta pozornosť výraznou vôňou čiernych ríbezlí, ale určite zaujme aj celková rovnováha. Obe vína majú hodnotu alkoholu na hranici 12,5%, čo je ideálne na letné popíjanie.

Predstavíme si aj ružovú frankovku z minulého ročníka, ktorá síce nie je sýtená, ale na leto sa tiež výnimočne hodí nielen tým, že je v ružovom prevedení, ale hlavne svojou kvalitou. Do začiatku júna totiž stihla získať šesť zlatých medailí a jedného šampióna. Čo viac k tomu treba dodať? Ďalšiu zlatú medailu si priniesla z poľskej Galicja Vitis, kde si rovnaké ocenenie z tohto vinárstva priniesli aj červená Frankovka modrá 2015, polosladký Müller Thurgau 2017 a polosuché Rulandské šedé 2017. Hrozno na výrobu tohto vína sa urodilo v neďalekej obci Báb. Cukornatosť pri zbere dosiahla 21ºNM a po dokvasení bolo zaradené do kategórie suchých vín. Vzácny balans medzi cukrom a kyselinou dotvára navyše aj príjemný tón lesného ovocia, najmä malín a jahôd, ktorý sprevádza jemný jogurtovo-smotanový závan. Hrozno bolo macerované priamo v lise viac ako päť hodín. V priebehu tejto doby sa stihlo do rmutu uvoľniť dostatok farbiva a dnes má toto víno krásny, sýty, malinovo-červený odtieň. Hlavný technológ Roman Kühtreiber nám nakoniec prezradil, že o pár týždňov chystá pre ich zákazníkov ďalšie zaujímavé novinky, ktoré si určite bližšie predstavíme.