Mahid

Nitriansky vínny festival 2017

Nitriansky vínny festival 2017

Milí milovníci vína, srdečne vás pozývame na 8. ročník Nitrianskeho vínneho festivalu, usporiadaného pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, primátora mesta Nitry, v spolupráci s Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU v Nitre a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre. Bude sa konať v dňoch 29. a 30. septembra 2017. Tohtoročný festival sa bude niesť v duchu spojenia slovenskej tradície a francúzskeho štýlu. Otvorí ho koncert Jany Gavačovej, ktorá predvedie nezabudnuteľné šansóny a známe pesničky Edith Piaf. 

Pred samotným festivalom sa bude konať, pod patronátom významného slovenského šľachtiteľa viniča Ing. Ondreja Korpása CSc., odborná degustácia slovenských vín s vyhodnotením tých najlepších a následne udelením cien. Prezidentom súťaže bude dekanka FZKI doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD. a správny priebeh odbornej degustácie bude garantovať predseda hodnotiacich komisií Ing. Štefan Ailer PhD. Ceny za najlepšie vína si víťazi preberú na otvorení festivalu.
Tešiť sa môžete na ochutnávku plodov celoročnej práce viac ako päťdesiatky vinárstiev. Najväčšie zastúpenie budú mať výrobcovia vína z Nitrianskeho kraja, kde sa predstaví napríklad Chateau Topoľčianky, Vinárstvo Trnovec, PD Mojmírovce, či Žitavské vinice. Priestor dostanú i južnoslovenskí zástupcovia z VVD Dvory nad Žitavou, Vintop Karkó, Chateau Marco, aj vinári z Tekova. Nebude chýbať ani slávny Tokaj a vinárska ikona mesta Skalica, pán Masaryk so svojimi vínami.
Významným obohatením tohto ročníka je fakt, že pozvanie organizátorov prijali aj významní vinári z francúzskych oblastí Champagne, Alsaska či z južného Francúzska. Návštevníci tak budú mať možnosť porovnať naše vína so svetoznámymi francúzskymi.
Hlavný program sa bude konať v pivniciach Nitrianskeho hradu a Pribinovho námestia, aj vo vínnej uličke Veľkého Cetína, kde sa budete môcť znova stretnúť a porozprávať s pánom Dudášom. Spolu s jeho rodinným vinárstvom sa vo vínnej uličke a starodávnych hajlochoch predstavia aj iní malovýrobcovia, ktorí ponúknu Rizling vlašský, nezabudnuteľnú Frankovku či raritnú odrodu Kadarku bielu – Cetínske biele, ktoré inde nenájdete.
Navštívte Nitianský vínny festival, nech sa aspoň na chvíľu starosti všedných dní vytratia vo vábivých farbách a plnej vôni moku, ktorý je uctievaný už po stáročia. Prienik vyberaného francúzskeho pôžitkárstva a slovenského pohostinstva zaručuje čarovný zážitok, ktorý budete môcť okúsiť na vlastnej koži.